Forum FORUM EGIPTOLOGICZNE Strona Główna FORUM EGIPTOLOGICZNE
Forum dyskusyjne vortali egiptologia.pl i ArcheologiaEgiptu.pl
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Amarneńskie zagadki
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUM EGIPTOLOGICZNE Strona Główna -> HISTORIA EGIPTU
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Sahure




Dołączył: 03 Lut 2007
Posty: 72
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: kuj-pom

PostWysłany: Nie 12:36, 21 Lut 2010    Temat postu:

Dyskusja co prawda już wygasła, ale ostatnie badania podważają wiele teorii (o ile możemy ufać badaniom dr Hawassa). Naukowcy pod dwóch latach analiz zidentyfikowali mumię Echnatona. Stwierdzili, że nie cierpiał na żadną chorobę, która mogłaby deformować jego ciało. Rodzice Echnatona nie byli spokrewnieni, jednakże on sam spłodził syna ze swoją siostrą (pełną, nieprzyrodnią). Z tego związku narodził się Tutanchamon, który był człowiekiem chorowitym i słabym:
"Władca cierpiał na martwicę kości, a także na wadę zwaną stopą końsko-szpotawą. Musiał chodzić o lasce, co tłumaczy dlaczego znaleziono kilka lasek w grobowcu 19-latka."
Badacze wykryli też DNA pasożyta wywołującego malarię. Prawdopodobnie młody król kilka godzin przed śmiercią złamał lewą nogę. Ciało było już wtedy osłabione malarią. Oba te czynniki przyczyniły się do jego śmierci. Teorię o morderstwie można więc wyrzucić do kosza. Dlaczego jednak Anchesenamon napisała list do króla Hetytów skoro Tutanchamona nikt nie zamordował? Czemu królowa bała się owego "sługi"?
Kolejnym zagadnieniem, które chciałbym poruszyć jest sprawa matki Tutanchamona. Kim ona była? Wiemy już, że należy do niej mumia zwana Młodszą Damą, jednak nie znamy jej imienia. Jeśli była to Kija, musiałaby być córką Amenhotepa III i Teje. Teorię o mitannijskim pochodzeniu Kiji jako Taduhepy należałoby odrzucić. Dlaczego jednak nie jest wymieniana jako córka pary królewskiej? Możliwe, że matką Tutanchamona była któraś ze znanych nam sióstr Echnatona, np. Sitamon. Jest to bardzo interesująca kwestia.
Ciało z KV55 okazało się szczątkami Echnatona. Dawniej sądzono, że jest to raczej Semenchkare. Skoro jednak nie jest to Semenchkare, nasuwa mi się przypuszczenie, że ta efemeryczna postać mogła w ogóle nie istnieć. Może należałoby przemyśleć hipotezę Nefertiti=Semenchkare.
Co do Echnatona jasne jest, że dziwny wygląd faraona jest tylko nowym stylem w sztuce, który ukazuje go jako jednocześnie mężczyznę i kobietę. Aton był bogiem uniwersalnym.
Jeśli chodzi o identyfikację mumii królowej Teje, to zawsze wydawało mi się, że jest to właśnie ona hehe. Chodzi oczywiście o Starszą Damę. Stan tej mumii naprawdę mnie zadziwia.
W artykule o tym niezwykłym odkryciu znalazłem zdanie, że mumię Anchesenamon też już być może ostatecznie zidentyfikowano. Na pewno zbliżyłoby to nas do Nefertiti. Pozostaje nam tylko poczekać na dalsze wyniki.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Sahure dnia Nie 12:43, 21 Lut 2010, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
frankee




Dołączył: 08 Sie 2012
Posty: 5
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 14:20, 08 Sie 2012    Temat postu:

Chyba odsmażam trochę temat...
Ja znalazłam informacje, że Smenchkare mógł być przez kilka lat koregentem Echnatona. Podejrzewa się, że mogły ich łączyć "inne " związki. Ta teoria na podstawie reliefu przedstawiającego Echnatona z współregentem w dość dwuznacznej pozie. Może ktoś ma jakąś fotkę? Chętnie przyjrzałabym się tym występkom?WinkA może to wcale nie mężczyzna, tylko Nefertiti?
Czy mogę liczyć na Wasze wiadomości na temat najnowszych badań w bocznej komorze grobowca KV35 (dr Joanna Fletchera)?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Sahure




Dołączył: 03 Lut 2007
Posty: 72
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: kuj-pom

PostWysłany: Pon 22:08, 04 Lut 2013    Temat postu:

Pewnie masz na myśli poniższą stelę:


Na tle ostatnich ustaleń teorię o, jak to określiłaś, "innych" związkach można wyrzucić do kosza. Zidentyfikowano bowiem tytuł współwładcy Echnatona, który brzmi: "użyteczna dla swego małżonka". Można więc przyjąć istnienie kobiety-faraona współrządzącej z Echnatonem pod koniec jego panowania. Anch(et)cheperure Neferneferuaton, bo o niej mowa, to najprawdopodobniej królowa Nefertiti, choć inni widzą w niej Meritaton lub Neferneferuaton-Taszerit (ostatnia jednak wydaje się zbyt młoda, a Meritaton jest wymieniona w pewnej inskrypcji obok Anchetcheperure, co sugeruje, że to dwie różne osoby). W tym okresie pojawia się jeszcze jeden koregent - Anchcheperure Smenchkare. Zdaniem jednych Nefertiti przyjęła to imię, obejmując samodzielną władzę po śmierci Echnatona, inni uznają Smenchkare za brata lub syna Echnatona. Za tą drugą interpretacją przemawia odkrycie domniemanych szczątków Smenchkare w grobie KV55. Należy jednak zauważyć, że identyfikacja tego ciała jest kwestią sporną (moim zdaniem to jednak Smenchkare). Nie ma też pewności co do kolejności panowania koregentów.

Co do badań Joann Fletcher, jej "identyfikacja" Nefertiti została już w zasadzie obalona. Ostatnio mumie z bocznej komory KV35 badał Zahi Hawass. Badania DNA, o których pisano już na tym forum, pozwoliły ustalić tożsamość tzw. Starszej Pani, która okazała się królową Teje. Młodsza Pani okazała się córką Amenhotepa III i właśnie Teje, siostrą Echnatona oraz matką Tutanchamona. Jej ramię okazało się wyprostowane - w niekrólewskiej pozycji. To w zasadzie wyklucza identyfikację KV35YL jako Nefertiti. Co ciekawe wyniki analiz genetycznych wskazują na silną możliwość istnienia drugiej linii pokrewieństwa między Jują i Tują a płodami z KV62. Zgadza się z to z teorią czyniącą z Nefertiti wnuczkę tej pary.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Sahure dnia Wto 23:59, 30 Kwi 2013, w całości zmieniany 4 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUM EGIPTOLOGICZNE Strona Główna -> HISTORIA EGIPTU Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6
Strona 6 z 6

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin